Blog

Blogi

Kolejna faza transformacji biznesu

Jak będzie wyglądała kolejna faza transformacji biznesu? Tu wyłania się perspektywa przejścia od tworzenia autonomicznych kompetencji cyfrowych do budowania podwalin nowych realiów, czyli świata łączącego sferę fizyczną złożoną z atomów ze sferą cyfrową - obszarem bitów.

Jawi się to jako istotna zmiana prowadząca do zupełnie nowej rzeczywistości. Co istotne, zintegrowanie sfery cyfrowej i fizycznej oznacza pojawienie się nowych produktów i usług. Będzie to także początkiem nowej ery w obrębie badań naukowych. 

Trendy łączące świat cyfrowy ze sferą fizyczną vs nowa rzeczywistość

Jaki kształt będzie miała przyszłość? Z pewnością będzie na nią oddziaływać chmura obliczeniowa, AI oraz metaversum. Kierunki te przyczynią się do integracji sfery cyfrowej i fizycznej. Obecnie obserwujemy dynamiczne tempo rozwoju modelu ChatGPT oraz potencjał AI w zakresie zwiększania naszych możliwości. Zgodnie z przewidywaniami nawet 40% godzin pracy będzie realizowanych w całości lub ze wsparciem językowych modeli AI. Aż 98% liderów biznesu uważa, że modele bazowe AI w ciągu najbliższych 3-5 lat zajmą ważne miejsce w kontekście strategii ich organizacji.

A oto 4 trendy, które przyczyniają się do rozwoju nowej rzeczywistości i pozwolą firmom w niej funkcjonować:

 

  • Generatywna sztuczna inteligencja będzie miała ogromny wpływ na innowacyjność organizacji i może przyczynić się do przełomu w obszarze analityki biznesowej.

 

  • Tożsamość cyfrowa i związane z nią uwierzytelnianie tożsamości użytkowników sieci i zasobów cyfrowych ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw w sferze cyfrowej i fizycznej.

 

  • Dane – twoje, moje, nasze - są kluczowe do tego, aby wyzwolić w pełni potencjał technologii AI. Dlatego bardzo ważna jest optymalizacja przetwarzania danych.

 

  • Możliwości - nauka i technologia nie tylko bardzo szybko się rozwijają, ale też wzajemnie się napędzają. Dziś technologie cyfrowe koncentrują się na aspektach związanych z innowacyjnością w obszarze nauki. Zmieniło to postrzeganie odkryć naukowych, szybkości osiągania wyników oraz ich wpływu na biznes i codzienne życie. Można zaobserwować, że firmy inwestują dziś w technologie potrzebne do rozwoju nauki. A zatem będą mogły o wiele szybciej i lepiej czerpać z jej osiągnięć, tworząc zupełnie nowe rozwiązania i produkty.


Źródło: Przygotowany przez Accenture Raport Technology Vision 2023 „Kiedy atomy spotykają bity. Fundamenty nowej rzeczywistości” 

Więcej wpisów w blogu

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.