Blog

Blogi

Wydatki na infrastrukturę IT

Jak będą się kształtować wydatki na infrastrukturę IT w ciągu najbliższych pięciu lat?Chociaż rozwój chmury jest intensywny to firmy jeszcze w 2027 r. będą najwięcej wydawać na moc obliczeniową i pamięci masowe dla tradycyjnych obciążeń.

Dane IDC jasno pokazują, że strukturyzowane bazy danych i zarządzanie danymi to główne obszary wpływające na większość wydatków na infrastrukturę IT. Łącznie w drugiej połowie 2022 r. firmy wydały 7,6 mld dol. na infrastrukturę obliczeniową i sprzętową do obsługi takiego obciążenia (9,1 proc. całego rynku). Co ciekawe, nieustrukturyzowane bazy danych i zarządzanie zasobami ludzkimi wywołały wysoki wzrost popytu na infrastrukturę sprzętową (odpowiednio o 36,7 proc. i 35,4 proc. r/r, co znalazło odzwierciedlenie w wydatkach na poziomie 2,4 mld dol. i 2,7 mld dol.).

Ponadto w 2022 r. dominowały obciążenia związane z zarządzaniem danymi. Tu firmy inwestowały w moc obliczeniową i produkty infrastruktury pamięci masowej, zaś pula wydatków wyniosła 41,4 mld dol. Zgodnie z przewidywaniami zarządzanie danymi będzie najpojemniejszą kategorią wydatków na infrastrukturę - we współdzielonych i dedykowanych środowiskach chmurowych (z 14,1 proc. wzrostu co roku i 26,6 mld dol. wydatków w 2027 r. we współdzielonych, 4,9 proc. i 35,2 mld dol. w 2027 r. we wdrożeniach infrastruktury chmurowej). Warto podkreślić, że najszybciej rosnącą kategorią będą aplikacje techniczne.

Wraz z sukcesywnym przenoszeniem obciążeń korporacyjnych do chmury publicznej nakłady finansowe na współdzieloną infrastrukturę będą rosły szybciej niż na dedykowaną we wszystkich obciążeniach. Jeśli chodzi o wzrost inwestycji w systemy obliczeniowe i pamięci masowe dla obciążeń natywnych w chmurze będzie on dwukrotnie większy niż wzrost wydatków na infrastrukturę obsługującą tradycyjne obciążenia (11,6 proc. vs. 5 proc. co roku).
Źródło: IDC

Więcej wpisów w blogu

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.