Blog

Blogi

Jak programiści używają dziś Javy?

Oto kilka ciekawych faktów na temat tego, jak programiści używają dziś Javy, jakie mają preferencje i opinie (dane pochodzą z "Java Report 2023" - Vaadin). 26% respondentów korzysta z wersji 17 lub nowszej; 21% jest w trakcie modernizacji; a 37% planuje uaktualnienie. 

Wyniki te zgadzają się z badaniami New Relic, które pokazują, że Java 11 staje się standardem LTS (wsparcie długoterminowe), stopniowo wypierając Javę 8. Java 17 to najnowsza wersja LTS, która zastępuje Javę 11 w cyklu wydawniczym, a wkrótce stanie się podstawowym uaktualnieniem dla języka Java. Następną wersją LTS będzie Java 21 (planowana na wrzesień 2023 r.). Bezpieczeństwo: 78% programistów uważa, że zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji to kluczowy wątek; wg 24% jest to znaczące wyzwanie; a wg 54% stanowi to pewne wyzwanie. 

Kolejny sprawa to infrastruktura chmurowa i platformy bezserwerowe — środowiska natywne dla chmury — postrzegane jako niezbędna ewolucja aplikacji Java. Obecnie 55% aplikacji Java jest wdrażanych w chmurach publicznych. Hosting lokalny i prywatny stanowią 70% wdrożeń aplikacji. Kubernetes i serverless to 56% wdrożeń, rozłożonych między chmurę publiczną, on-prem i PaaS. Powszechnym modelem wdrażania jest on-prem Kubernetes-używany przez 29% respondentów.

70% respondentów wskazało, że w nadchodzących projektach planowane są nowe aplikacje Java typu full-stack. Tuż za aplikacjami z pełnym stosem znajduje się programowanie zaplecza. Według respondentów interfejsy API zaplecza stanowiły 69% nowych planów inwestycyjnych. Po programowaniu full-stack i back-end, wysiłki rozwojowe skupiają się na modernizacji istniejących aplikacji (57%); tworzeniu aplikacji heterogenicznych (Java z JavaScript lub TypeScript) z pełnym stosem (48%); migracji istniejących aplikacji do chmury (36%); tworzeniu nowych front-endów dla istniejących back-endów Java (29%).

Wśród front-endowych frameworków Java prym wiodą Angular (37%) i React (32%), a następnie Vue (16%). Kontrastuje to z ogólnym obrazem, gdzie React jest najpopularniejszym frameworkiem. Jednocześnie Spring jest intensywnie używany. 79% respondentów zgłosiło używanie SpringBoot, a 76% korzystało z ogólnego frameworka Spring. 

Spośród zidentyfikowanych wyzwań budowanie intuicyjnego i prostego UX wydaje się istotną kwestią. Dla 30% stanowi to duże wyzwanie i nie lada wyzwanie dla 51% programistów.

Developerzy skłaniają się w kierunku lepszych praktyk devops, takich jak CI/CD. Raport identyfikuje rozwiązania do rejestrowania, obserwowalności i pojedynczego logowania (SSO) jako najpopularniejsze używane narzędzia. Kubernetes, narzędzia biznesowe, takie jak planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP) i zarządzanie relacjami z klientami (CRM), devops i rozwiązania do uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) uzupełniają pozostałe najczęściej używane narzędzia w ekosystemie Java.
Źródło: Info World, Java Report 2023 (Vaadin).

Więcej wpisów w blogu

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.