Blog

Blogi

Blockchain

Transformacja cyfrowa to coś więcej niż technologia. To zmiana sposobu myślenia i redefinicja procesów. Blockchain wychodzi temu naprzeciw. Za pomocą tej technologii powstają nowe modele biznesowe i usługi, które wcześniej nie istniały. Przykładem jest NFT, czyli NonFungibleToken(niezamienny token) będący rodzajem wartości cyfrowej. Tokeny NFT zaczynają być szczególnie popularne w handlu i rozrywce. 

Obserwujemy także dynamiczny rozwój tzw. światów wirtualnych (metaverse), w których prawdopodobnie będziemy spędzać niebawem dużo czasu. Aby te światy mogły ewoluować dając konkretną wartość niezbędna jest integracja między nimi/warstwa pośrednia, którą może zapewnić blockchain.

Jak blockchain ma się w Polsce?

Jak do tej pory technologia ta nie jest szeroko adoptowana. Dlaczego? Jednym z powodów jest niedobór odpowiedniej wiedzy i kompetencji na styku biznesu, technologii i innowacyjności. Mimo że są podejmowane próby przeniesienia istniejących procesów na technologie blockchain to w dalszym ciągu nie daje to konkretnej wartości dodanej. Barierą są także duże nakłady finansowe na budowę własnej infrastruktury, utworzenie sieci blockchain oraz stworzenie logiki biznesowej / smart kontraktów, które realizują funkcje biznesowe. 

Potencjał technologii 

Globalnie zyskuje ona coraz większą popularność w różnych branżach, w tym w finansach, opiece zdrowotnej czy zarządzaniu łańcuchem dostaw. Jedną z kluczowych zalet technologii jest jej zdecentralizowany charakter, który pozwala na stworzenie bezpieczniejszego, bardziej przejrzystego i wydajnego systemu rejestrowania i weryfikowania transakcji. Pomimo obaw związanych z prywatnością i zużyciem energii, adopcja technologii blockchain postępuje i może zrewolucjonizować sposób, w jaki prowadzony jest biznes.
 

Prognoza

Świat staje się coraz bardziej cyfrowy, a technologia blockchain może ułatwić proces rejestrowania transakcji i śledzenia aktywów w sieci biznesowej. Według prognoz wykorzystanie tej technologii znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Jest ona uważana za innowacyjną i przełomową, ponieważ ma potencjał zmiany istniejących procesów biznesowych, zapewniając im większą wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo.

Więcej wpisów w blogu

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.