Blog

Blogi

Tradycyjne narzędzia monitorujące infrastrukturę IT to za mało

Statystyki pokazują, że zaledwie 10-20 % aplikacji podlega monitorowaniu za pomocą APM (Application Performance Management). Oprogramowanie to umożliwia  monitorowanie metryk wydajności aplikacji krytycznych dla działalności biznesowej, natychmiastowe generowanie alertów w przypadku problemów z wydajnością, oraz raportowanie analizy wydajności.

Tradycyjnie monitorowanie aplikacji odbywa się w sposób skoncentrowany na użytkowniku końcowym. Oznacza to, że cała uwaga nakierowana jest na to, jak aplikacja działa z punktu widzenia użytkowników. Tym samym wciąż brakuje szerszego spojrzenia.

Co gorsza, tradycyjna infrastruktura i narzędzia do monitorowania aplikacji są skomplikowane i wymagają dużej wiedzy specjalistycznej. Okazuje się, że niezbędne są kompleksowe i zaawansowane narzędzie na miarę współczesnych potrzeb i wymagań nowoczesnych centrów danych.

 

Autonomia

 

Przyszłością operacji IT jest autonomia. Przedsiębiorstwa potrzebują operacji IT, które nigdy nie zawiodą w dostarczaniu usług o znaczeniu krytycznym, i które dostosowują się do innowacji biznesowych zużywając zasoby coraz wydajniej. Biorąc pod uwagę fakt, że organizacje potrzebują dziś nieustannej dostępności aplikacji korporacyjnych o znaczeniu krytycznym problemy z infrastrukturą muszą być rozwiązywane niemal w czasie rzeczywistym, aby uniknąć negatywnego wpływu na firmę i jej klientów. Czy jest to możliwe? Odpowiedź brzmi: „Tak”.

 

Virtana VirtualWisdom to strzał w dziesiątkę

 

Jest to jedyna w branży platforma monitorowania, analizy oraz  automatyzacji oparta na sztucznej inteligencji. Zapewnia wyjątkową wydajność i dostępność aplikacji o znaczeniu krytycznym.

 

VirtualWisdom wskazuje, które komponenty infrastruktury hybrydowej wspierają wydajność, kondycję i wykorzystanie każdej aplikacji. Daje wiedzę na temat ogólnego działania i przepustowości infrastruktury. Dzięki tym cennym informacjom organizacje mogą  obniżyć koszty infrastruktury nawet o 30-50%. Co więcej, mogą zwiększyć elastyczność biznesową i przyspieszyć innowacje w całej organizacji. Platforma wykrywa, identyfikuje, łączy i koreluje dane o obciążeniach, korzystając z informacji na temat połączeń sieciowych czy wydajności infrastruktury. Zapewnia także dogłębne zrozumienie współdziałania złożonych systemów oraz współzależności pomiędzy zasobami usług aplikacji i infrastruktury. Łącząc świadomość tego, co dzieje się w  infrastrukturze i aplikacjach, VirtualWisdom pomaga zidentyfikować, jak zmiana w jednej części infrastruktury może oddziaływać na wiele aplikacji zapobiegając jednocześnie wpływaniu na wydajność i przestoje, zanim one faktycznie wystąpią.

 

VirtualWisdom AIOps

 

Lepsze rozumienie wzajemnych powiązań miedzy infrastrukturą i aplikacjami zapewnia VirtualWisdom AIOps, oferując pełny, zorientowany na aplikacje widok dowolnej infrastruktury hybrydowej. Podejście AIOps różni się od tradycyjnych sposobów monitorowania. Z reguły wdrożone narzędzia monitorowania oraz powstałe silosy mogą utrudniać wgląd w wydajność, kondycję i wykorzystanie infrastruktury, a także w sposób działania w zakresie obsługi aplikacji.

 

Ograniczona widoczność negatywnie wpływa na kontrolę, co może skutkować nieoptymalnym dostarczaniem aplikacji, słabą wydajnością, niezrealizowanymi SLA i innymi niedociągnięciami. AIOps jest skutecznym sposobem zarządzania rosnącą wykładniczo skalą i złożonością infrastruktury hybrydowej. Wraz z rozszerzaniem zakresu potrzeb przedsiębiorstw w dziedzinie zarządzania infrastrukturą hybrydową, zakres monitorowania został wzmocniony właśnie poprzez wprowadzenie AIOps do platformy VirtualWisdom. Dzięki udoskonaleniom możliwe jest rzeczywiste wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z myślą o zautomatyzowanych operacjach IT jutra. Krótko mówiąc AIOps służy do tego, aby monitorowanie infrastruktury IT stało się bardziej autonomiczne.

 

Istotne atuty

 

Platforma korzysta z wielu źródeł danych, m.in. dostarczanych przez poszczególne komponenty infrastruktury, takie jak VMwarevCenter, sieci IP, sieć szkieletowa, przełączniki. Zapewnia również wydajność aplikacji, pozwalając na współdzielenie alarmów z jednego poziomu w każdej usłudze infrastruktury obsługującej tę aplikację. Pozwala to na podejście „raz ustaw i zapomnij”. Warto podkreślić, że VirtualWisdom integruje się z wiodącymi platformami zarządzania aplikacjami, w tym AppDynamics, Dynatrace i jednocześnie identyfikuje, w jaki sposób aplikacje korzystają z infrastruktury.

 

Analiza danych ma kluczowe znaczenie dla scharakteryzowania nierozpoznanych aplikacji, oferując zespołom IT wgląd w pełne spektrum aplikacji, które zostałyby najprawdopodobniej pominięte przy zastosowaniu ogólnie dostępnych narzędzi do monitorowania. Rozwiązanie posiada funkcje wykrywania i precyzyjnego mapowania aplikacji do infrastruktury bazowej na serwerach / maszynach wirtualnych, sieciach i storage’u,  aby lepiej zrozumieć, jak te dwa elementy współpracują (lub nie działają).

 

Metody wykrywania aplikacji obejmują SSH, WMI i ServiceNowCMDB, a także pobierane informacje z przełączników rozproszonych vSphere, danych NetFlow, AppDynamics i Dynatrace. Istotne jest, że VirtualWisdom zapewnia zespołom IT predykcyjne zarządzanie pojemnością, informując, kiedy  infrastruktura osiąga swój limit, i kiedy dodatkowa pojemność musi zostać udostępniona w trybie online, aby spełnić wymagania. Jednocześnie VirtualWisdom oferuje obsługę Red Hat KVM, Oracle Solaris i FlashArray firmy Pure Storage. Wsparcie FlashBlade pojawi się już niebawem. Rozwiązanie zapewnia konfigurowalne 24-godzinne raporty migawek dla serwerów, pamięci masowych i sieci, zwane Dynamic Entity Insights. Zawiera również "przenośne" raporty i pulpity nawigacyjne do udostępniania najlepszych praktyk autoryzowanej grupie osób, np. jednostkom biznesowym klienta.

 

 

Prawdziwym wyzwaniem dla rozwiązań przeznaczonych do monitorowania i zarządzania w dzisiejszych czasach nie jest gromadzenie danych, a nawet przetwarzanie wszystkich zebranych informacji.  Kluczowym wyzwaniem jest nadanie sensu wszystkim tym informacjom, aby człowiek mógł je zrozumieć i na ich podstawie podejmować słuszne działania. Dlatego każdy pulpit nawigacyjny VW zawiera treści i wizualizacje zoptymalizowane pod kątem różnych odbiorców. Przydatnym narzędziem jest Capacity Auditor. Dostarcza ono raport o wykorzystaniu macierzy za pomocą jednego kliknięcia. Jest to pojedynczy panel, w którym można spojrzeć na wykorzystanie pojemności zebrane w systemach wielu dostawców i przedstawione w formie odpowiedniej dla decydentów. Bardzo często w wielu firmach jedna osoba poświęca  7 dni każdego miesiąca, aby manualnie przygotować podobny raport obejmujący niezliczoną liczbę użytkowników.

 

Wybrane funkcje rozwiązania

 

Dynamiczny insight

Ulepsza opcję ciągłego przeszukiwania infrastruktury w czasie rzeczywistym dzięki prostym, intuicyjnym pulpitom nawigacyjnym i raportom dla serwerów, pamięci masowej i sieci. Umożliwia natychmiastowy wgląd w krytyczne powiązania między elementami infrastruktury, wgląd w istotne statystyki oraz możliwość automatycznego stosowania customizowanych zestawów informacji do identyfikacji i kosztów.

 

Przenośne raporty

Funkcja umożliwia użytkownikom udostępnianie zbiorczych spostrzeżeń, pulpitów nawigacyjnych i raportów w całej społeczności VirtualWisdom. Klienci i partnerzy mogą z łatwością wymieniać się raportami i wizualizacjami zawierającymi najlepsze praktyki, unikalnymi dla określonych środowisk i aplikacji.

 

Hybrid Application Definition

Hybrydowe widoki aplikacji w czasie rzeczywistym ułatwiają wizualizację aplikacji hybrydowych, które przekraczają wiele granic technologicznych w jednym widoku – w tym aplikacje obejmujące wiele chmur (AWS, Azure), środowiska wirtualne (Vmware, KVM, HyperV, PowerVM) ), a także systemy fizyczne.

 

VirtualWisdom Workload RightSizer

Ta inteligentna analiza rozmieszczenia maszyn wirtualnych automatycznie je dopasowuje poprzez skalowanie ich w górę lub w dół w całej aplikacji

 

Integracja Dell EMC Isilon

Integracja zapewnia wydajność klastra Isilon na dużą skalę, przenosząc wiodącą w branży analizę wydajności do środowisk Dell EMC Isilon. Nowa integracja została sprawdzona pod kątem największych na świecie klastrów Isilon, monitorujących setki węzłów w jednej instancji VirtualWisdom.

 

Predykcja Capacity Management

VirtualWisdom ma natywne możliwości monitorowania, raportowania, prognozowania i wyzwalania alarmów w odniesieniu do wskaźnika zużycia pojemności. W szczególności alarm „prognozy wydajności” pozwala klientom określić, z jakim wyprzedzeniem (tygodni lub miesięcy) chcą być powiadamiani przed potencjalnym wyczerpaniem mocy w węzłach lub klastrach.

 

Granularne, heterogeniczne, bezagentowe monitorowanie
 

Pozwala to na nieinwazyjne śledzenie każdej transakcji i żądania I/O. Umożliwia to użytkownikom dokładniej przyjrzeć się relacjom (takim jak wpływ czasu odpowiedzi) między zachowaniem aplikacji a zmianami infrastruktury.

 

Analizator obciążenia

VirtualWisdom określa, kiedy zmiany w zachowaniu obciążenia aplikacji są nietypowe i wpływają na wyniki lub wydajność. Może również wykryć, kiedy zmiany aplikacji są również przyczyną problemów z wydajnością.

 

Korelacja między silosami i analiza oparta na sztucznej inteligencji

Wykorzystuje uczenie maszynowe do korelowania i analizowania danych w kontekście aplikacji. Umożliwia to użytkownikom znajdowanie i rozwiązywanie problemów z wydajnością oraz proaktywną optymalizację wykorzystania.

 

Proaktywne pulpity nawigacyjne

VirtualWisdom oferuje inteligentne wykresy z obsługą adnotacji, linkowania i inteligentnego nazewnictwa oraz widoki topologii na żywo, które są specyficzne dla infrastruktury lub aplikacji.

 

Więcej informacji: www.virtana.com

Więcej wpisów w blogu

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.