Blog

Blogi

Jak podejść do backupu z chmury?

Bez względu na obowiązujący model przetwarzania danych i poziom wykorzystania chmury, stosowanie bezpiecznych i odpornych na ataki typu ransomware kopii zapasowych ma zasadnicze znaczenie dla zachowania ciągłości działania. Czy można mieć skalowalny, wydajny i elastyczny backup bez inwestycji w infrastrukturę, z pominięciem złożonego wdrożenia oraz bez potrzeby odnawiania wsparcia? Odpowiedź brzmi: „Tak”.

Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu backupowemu Metallic oferowanemu przez Commvault w modelu Software-as-a-Service. Umożliwia ono szybkie uruchomienie kopii zapasowych m.in. dla aplikacji MS Office 365, laptopów, maszyn wirtualnych, kontenerów, baz danych i plików.

 

Poznaj Metallic

 

W ramach usługi Metallic oferowanych jest kilka rozwiązań. Po pierwsze jest to backup dla aplikacji typu SaaS, w tym Metallic Office 365 & Teams Backup & Recovery. W II kwartale 2021 roku planowane jest uruchomienie tego typu ochrony w odniesieniu do rozwiązania Salesforce w ramach usługi Metallic Salesforce Backup. Ponadto dostępne jest rozwiązanie umożliwiające zabezpieczanie danych na urządzeniach końcowych. Co więcej, Metallic chroni dowolne maszyny wirtualne oraz środowisko kontenerowe Kubernetesa.

 

Co istotne istnieje możliwość wyboru miejsca, w którym kopia zapasowa danych firmowych jest składowana. W tym przypadku chodzi zarówno o region, jak i typ dostawcy usług Data Center. Może to być chmura Microsoftu, własne centrum danych lub też Metallic Cloud Storage Service.

 

Metallic Cloud Storage Service służy do długoterminowego przechowywania danych – plików zapisanych w ramach usługi Metallic oraz danych gromadzonych lokalnie. Jednocześnie może służyć jako miejsce dla trzeciej kopii danych firmowych. Warto podkreślić, że rozwiązanie to uruchomione jest również w Microsoft Azure jako tzw. cold storage.

 

Usługa Metallic File and Object zapewnia ochronę plików w infrastrukturze on-premise, oraz obiektom znajdującym się w chmurze obliczeniowej. Z kolei Metallic Database Backup umożliwia tworzenie kopii zapasowych Microsoft SQL, udostępnia usługi Microsoft Active Directory, SAP Hana.

 

W jaki sposób Metallic adresuje potrzeby w zakresie backupu?

 

Kluczową potrzebą klientów w zakresie backupu jest ochrona maszyn wirtualnych we własnym Data Center lub w chmurze publicznej. Czas pandemii pokazał jednak, że ochrona komputerów pracowników wykonujących swoje zadania zdalnie zyskała wysoki priorytet. Ponadto można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na ochronę danych w usługach takich jak Office 365. Idealnie sprawdza się tu Metallic zapewniając skuteczną ochronę danych w aplikacjach chmurowych.

 

Metallic daje również łatwość w kontekście konfiguracji i zarządzania. Firma korzystająca z tej usługi nie musi mieć własnych zasobów. Co ważne, jest ona w stanie z dużą łatwością estymować spodziewane koszty tworzenia kopii zapasowych. Dużym atutem Metallic jest uproszczony interfejs – Metallic Hub umożliwiający zarządzanie wszystkimi środowiskami objętymi ochroną.

 

Podsumowanie

 

Metallic jest rozwiązaniem oferowanym przez Commvault w modelu Software-as-a-Service. W Polsce ta usługa jest dostępna od 1 lutego 2021 roku. Daje ona wybór w kontekście sposobu kupowania ochrony danych firmowych oraz zarządzania nimi. Warto podkreślić, że usługa oparta jest w całości na modelu chmury obliczeniowej. Oznacza to, że nie trzeba mieć własnej infrastruktury. Wystarczy skorzystać z usługi i wyskalować ją według własnych potrzeb.

 

Implementacja Metallic zajmuje dosłownie jeden dzień. Nie ma potrzeby utrzymywania i ponoszenia wydatków na infrastrukturę do archiwizacji i przechowania firmowych danych. Usługa typu Backup-as-a-Service nie wymaga tak dużych nakładów pracy jak ma to miejsce w przypadku własnego Data Center. Niezbędna infrastruktura IT udostępniana jest zaś w chmurze Microsoft Azure.

 

W przypadku pytań dotyczących Metallic, jak również ustalenia retencji danych bądź kwestii związanych z przechowywaniem zasobów w środowisku lokalnym lub hybrydowym wystarczy napisać do nas na adres [email protected].

Więcej wpisów w blogu

thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.