Blog

Blogs

Główne trendy technologiczne w 2020

Z jakimi trendami technologicznymi spotkamy się w nowym roku? Które rozwiązania zyskają na znaczeniu w nadchodzącym czasie? W niniejszym artykule dzielimy się naszymi prognozami oraz spostrzeżeniami na ten temat.

Ważna chmura

W naszej opinii w nowym roku w centrum uwagi firm integratorskich / dostawców usług IT będzie rozwój oferty w obszarze usług chmurowych on-premises oraz chmur publicznych. Ważne jest, aby przygotować portfolio zawierające najszersze spektrum możliwości w kontekście proponowanych rozwiązań cloudowych w tym min. AWS, Google Cloud, MS Azure i Oracle Cloud. Jaka jest rola integratora w przypadku takich technologii? Odpowiedź jest prosta – usługi.

Wartością będzie rozwój kompetencji w zakresie planowania architektury opartej o chmury publiczne oraz w modelu hybrydowym. Świadczenie usług migracji do chmury wraz z utrzymaniem, zarządzaniem i rozwojem środowiska to główne obszary warte zaadresowania. Warto podkreślić, że świadomość klientów dotycząca modelu chmury jest coraz większa i należy ją promować, ponieważ ma swoje oczywiste zalety zarówno finansowe (przejście z modelu CAPEX na OPEX) jak i techniczne (gwarancja dostępności infrastruktury, bezpieczeństwo, elastyczna wydajność).

Dla nas jako dla integratora rozwiązań informatycznych, rok 2020 upłynie z pewnością na dalszej intensyfikacji działań w obszarze projektów infrastrukturalnych, rozwoju oferty, a także usług z zakresu budowy i rozwoju oprogramowania oraz consultingu.

Na topie

Jeśli chodzi o trendy technologiczne w 2020 r. z pewnością w dalszym ciągu na topie będzie sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy zrobotyzowana automatyzacja procesów szczególnie w sferze obsługi klienta. W dalszym ciągu ważkim tematem jest cyberbezpieczeństwo oraz rozwój platform z zakresu cybersecurity opartych na chmurze. W kontekście infrastruktury sieciowej możemy spodziewać się rozwoju sieci intuicyjnych (Intent-Based Networking - IBN) bazujących na AI oraz ML.

Rok 2020 będzie czasem dojrzewania technologii blockchain, której zastosowanie wydaje się uzasadnione w kontekście monitorowania przepływu zasobów w zakresie obsługi łańcucha dostaw oraz w innych obszarach, gdzie wymagane jest udostępnianie danych w sposób bezpieczny. Do tej pory technologię tę utożsamiono głównie z kryptowalutami i bitcoinem, a zainteresowanie nią występowało głównie wśród fintechów. Dziś coraz więcej branż spogląda w kierunku blockchainu, widząc w nim znaczący potencjał. Wydaje się, że zastosowaniem tej technologii będą przede wszystkim zainteresowane finanse, następnie produkcja przemysłowa oraz branża usługowa. Ponadto coraz śmielej w tym kierunku spogląda również sektor publiczny.

W nadchodzącym czasie sieć 5G zrewolucjonizuje rynek mobilny, będąc jednocześnie dźwignią rozwoju innych technologii, na przykład IoT. Wraz z mobilną siecią 5G wkroczymy w erę czwartej rewolucji przemysłowej, przenosząc gospodarkę na zupełnie inny tor. To z pewnością duża szansa dla firm oferujących rożne usługi, a szczególnie dla przemysłu w kontekście infrastruktury łączącej ogromną ilość przedmiotów i systemów.  Z kolei w sektorze bankowym sieć 5G pozwoli na uruchomienie nowych kanałów czy sposobów na kontakt i dbanie o relacje z klientami.

Software Development

Jako że, budowa i rozwój oprogramowania jest istotną częścią naszej oferty, chcielibyśmy dodatkowo podzielić się naszymi spostrzeżeniami w tym zakresie. Otóż od dobrej dekady w każdej "porządnej" analizie trendów w obszarze rozwoju oprogramowania na kolejny rok nie może zabraknąć odniesień do zwinności, SCRUM'a, AGILE'a. Doświadczenia branży pokazują, że trend ten zaczął "zjadać własny ogon". Idee sygnatariuszy Agile Manifesto zostały w znacznym stopniu, delikatnie ujmując, "twórczo wykorzystane" w procesach zarządzania projektami, gdzie nie jest ich miejsce. Organizacje wdrażające metodyki zwinne wielokrotnie uległy złudnemu przekonaniu, że przy takim podejściu do wytwarzania oprogramowania, zagadnienia związane z wyprzedzającą analizą potrzeb klienta, wypracowywaniem rozwiązań architektonicznych oraz właściwym dokumentowaniem podjętych decyzji można w spokoju pominąć, gdyż zwinność miała być odpowiedzią na wszystkie pytania. To samo tyczy się skalowania zwinności. Sprawdza się doskonale na poziomie grupy ludzi (kłaniają się pierwotne założenia Agile Manifesto).

Jednakże większość projektów realizowanych jest przez zespoły, których rozmiary uniemożliwiają zastosowanie książkowych technik Agile. Nie pomaga w tej mierze zwykłe wielokrotnie liczby zespołów pracujących równolegle, bo to tylko zwielokrotnia chaos w projekcie: bez architektury, bez analizy potrzeb, bez planu projektu, z problemami komunikacyjnym pomiędzy zespołami.

Powyższe problemy zostały już dawno dostrzeżone, co zaowocowało pojawieniem się na rynku rozwiązań pozwalających zaadresować chociażby problem skalowania zwinności. W 2020 należy spodziewać się zintensyfikowania wdrożeń albo reorganizacji procesów rozwoju oprogramowania w oparciu takie rozwiązania jak DSDM, SCRUM of SCRUMs czy SAFe. Większość z powyższych metodyk przywraca pozycję i znaczenie odpowiedniego podejścia do architektury rozwiązania, zarówno tej funkcjonalnej (zarządzanie wymaganiami funkcjonalnymi użytkownika) jak i tej technicznej (dobór odpowiednich środków wytwarzania oprogramowania). Oczywiście wytyczne dla tworzenia architektury odwołują się do filozofii szczupłego wytwarzania i zarządzania (Lean Manufacturing i Lean Management). To pociąga za sobą konieczność określenia jak takie modele i opisy architektury powinny wyglądać, aby spełniały założenie "good enough". W związku z tym w 2020 będzie obserwowalny trend zmierzający do wypracowania metod opisu budowanych rozwiązań informatycznych, spajający świat architektury korporacyjnej ze światem realizacji Historyjek Użytkownika.

W coraz większej liczbie postępowań przetargowych obejmujących swoim zakresem wytworzenie oprogramowania obserwuje się rosnące ukierunkowanie na doświadczenia użytkownika (ang: User Experience). W konsekwencji w bieżącym roku należy spodziewać się rosnącego zapotrzebowania na ekspertów (zarówno doradców jak i po stronie wykonawczej) z tej dziedziny oraz narzędzia wspomagające definiowanie oraz weryfikację realizacji wymagań użytkownika o takiej charakterystyce.

Działania Ministerstwa Cyfryzacji, zmierzające do zwiększania kontroli nad projektami nadzorowanymi przez KRMC poprzez zastosowanie Funkcjonalnych Miar Oprogramowania (COSMIC, IFPUG). Spowoduje to zwiększenie zapotrzebowania nie tylko na ekspertów z zakresu wymiarowania rozmiaru oprogramowania powyższymi metodami, ale również zapotrzebowanie na usługi związane z budowaniem specyfikacji wymagań o odpowiedniej jakości i szczegółowości. Tylko opis rozwiązania cechujący się odpowiednią jakością pozwoli na przeprowadzenie wyceny projektu.

More Blog Entries

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.