Blog

Blogs

ChatGPT vs Cyber Security

Jest to chatbot napędzany sztuczną inteligencją, oparty na modelu językowym GPT (Generative Pretrained Transformer) korzysta z technik głębokiego uczenia się do generowania realistycznych i spójnych odpowiedzi zbliżonych do ludzkich.

Ta usługa jest narzędziem tekstowym wyspecjalizowanym do tworzenia odpowiedzi na prośby zadane przez użytkowników, które mogą dotyczyć porad czy literatury. Co więcej, Chat GPT ma zdolność do tworzenia złożonego kodu Python czy pisania esejów na poziomie szkoły wyższej. Obecnie AI jest już na calkiem wysokim poziomie, jeśli chodzi o programowanie.
 

Wyzwania w zakresie Cyber Security

Korzystanie z tego rodzaju zaawansowanej technologii ma wiele zalet. Obecnie dotykamy jej potencjału. Nie możemy jednak ignorować konsekwencji. Pojawienie się chatbotów i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji stwarza nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Z pewnością w najbliższym czasie hakerzy będą lepiej radzić sobie ze skutecznym wykorzystaniem ChatGPT do niecnych celów.

AI

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do przeprowadzania cyberataków na wiele sposobów np. do automatycznego skanowania w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach, wypróbowywania nowych technik ataków, tworzenia przekonujących e-maili, wiadomości tekstowych i postów w mediach społecznościowych, aby nakłonić ludzi do podania poufnych informacji lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Fałszywe treści generowane przez sztuczną inteligencję mogą służyć do podszywania się pod urzędników lub organizacje w atakach phishingowych. Co więcej, AI może być używana do przeprowadzania rozproszonych ataków typu „odmowa usługi” (DDoS).
 
 Rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia zagrożeń powinno skłaniać do refelksji i bycia o krok dalej, wykorzystując AI do proaktywnej walki z zagrożeniami. To dobra okazja do tego, aby zastanowić się, jak zwiększyć udział AI w procesach, strategiach czy klasyfikacji zagrożeń. Ogromną zaletą wykorzystania sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie jest jej zdolność do analizowania ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym. 
 

Wnioski

Ponieważ ataki cybernetyczne stają się coraz poważniejsze tradycyjne środki bezpieczeństwa okazują się niewsytarczające. Sztuczna inteligencja może uczyć się na podstawie poprzednich ataków i dostosowywać swoją obronę, czyniąc ją bardziej odporną na przyszłe zagrożenia.
 
Wykorzystanie AI do automatyzacji powtarzalnych zadań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem umożliwia większą koncentrację na wykrywaniu zagrożeń i reagowaniu na incydenty. Zarówno specjaliści od cyberbezpieczeństwa, jak i hakerzy z pewnością będą badać, jak najlepiej wykorzystać tę technologię, i tylko czas pokaże, kto będzie bardziej skuteczny.

More Blog Entries

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.